رایانه یار

۱۲ نکته ظاهری پیش از خرید لپ‌تاپ

دوشنبه, ۷ دی ۱۳۹۴، ۰۲:۱۲ ب.ظ

مشخصات فنی، پردازنده و کارت گرافیکی روی کاغذ، لپ‌تاپ انتخابی ما را تعیین می‌کنند اما این تمام ماجرا نیست. یک ماه پس از خرید، لپ‌تاپی خواهید داشت که تاچ‌پد آن برای مرور وب کوچک است، بدنه براق آن خراشیده شده و سخت‌ترین کار دنیا تایپ یک متن کوتاه روی کلیدهای تخت آن است. زمانی که آن را در کوله پشتی خود می‌گذارید مانند یک سرباز هستید که زندگی در شرایط سخت را تمرین می‌کند و از همه مهمتر هزینه‌ای است که امکان بازگشت آن دیگر نیست.  در این مطلب نکاتی مهم و خلاصه در مورد ویژگی‌های ظاهری یک لپ‌تاپ مانند وزن و اندازه، کیبورد، تاچ‌پد، بدنه و صفحه نمایش را مطرح می‌کنیم که باید قبل از خرید به آنها توجه کرد.


طراحی بدنهطراحی ظاهری لپ‌تاپ نماینده شخصیت شما در فعالیت‌های روزانه است. یک لپ‌تاپ می‌توان ظاهری براق و درخشنده داشته باشد یا از یک پوشش مات استفاده کند. همانند پوشش افراد که عده‌ای لباس رسمی را مناسب می‌دانند و عده‌ای دیگر طرفدار لباس اسپرت هستند. این موضوع را قبل از خرید مشخص کنید. بدنه‌های براق جذابیت زیادی دارند اما بطور مرتب باید تمیز شوند و در مقابل خراش نیز مقاومت زیادی ندارند. در مقابل بدنه‌های مات به اندازه نوع قبلی جذابیت ندارند ولی تحمل آنها در مقابل شرایط فیزیکی بهتر است.


جنس بدنه


برای بدنه از مواد مختلفی استفاده می‌شود و مهمترین نقش آنها نیز مقاومت در برابر آسیب قطعات درونی است. برخی از مدل‌ها دارای بدنه آلومینیومی صاف و براق یا خش‌دار با نمای فلزی هستند و برخی دیگر نیز از بدنه سبک فیبرکربن استفاده می‌کنند. هر دو گروه مقاومت بالایی دارند و وزن زیادی به دستگاه تحمیل نمی‌کنند اما معمولا در مدل‌های گران‌قیمت استفاده می‌شوند. بدنه در مدل‌های عمومی معمولا از جنس پلاستیک مهندسی‌شده و جلادار است. برخی مدل‌ها نیز دارای برجستگی‌هایی هستند که نمای پلاستیک را بهبود می‌دهد.

لبه‌هاظرافت طراحی یک لپ‌تاپ در لبه‌های آن مشخص می‌شود. برخی مدل‌ها دارای لبه‌های گرد و منحنی با حجم فضایی هستند و برخی دیگر از سطوح صاف و منقطع تشکیل شده‌اند. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است اما بهتر است مدلی انتخاب کنید که با سلیقه شما هماهنگ باشد. به عنوان مثال اغلب تینک‌پد‌ها یا مک‌بوک‌های اپل دارای لبه‌های صاف هستند ولی این شکل طراحی لزوما زیبا نیست. مهم‌تر از همه اینکه لبه‌ها باید مقاومت کافی در برابر ضربه و آسیب‌های فیزیکی را داشته باشند. این استقامت در نگاه اول مشخص می‌شود.

وزنوزن لپ‌تاپ را کنار بگذارید و به کیف یا کوله پشتی فکر کنید که در آن آداپتور، ماوس، لوازم شخصی و شاید یک هارددرایو اکترنال قرار گرفته باشد. وزن این مجموعه به تنها بیش از یک کیلوگرم است حالا وزن دستگاه را به آن اضافه کنید تا متوجه اهمیت آن شوید. اگر صفحه نمایش و تا حدودی قیمت اهمیت ندارد بهتر است به سراغ مدل‌های کوچک‌تر بروید که وزن کمتری دارند در غیر این صورت به توان حمل دستگاه فکر کنید. کیفیت بدنه، نوع قطعات و موارد دیگر روی وزن موثر هستند.

اندازهاگر در روز جابجایی زیادی دارید یک لپ‌تاپ بزرگ ۱۵.۶ اینچی برای شما مناسب نیست ولی اگر در منزل یا محل کار و روی میز از آن استفاده می‌کنید این موضوع اهمیتی ندارد. در مقابل برخی کاربردها به اندازه بزرگ نیاز دارند به عنوان مثال کار با برنامه‌های گرافیکی و طراحی به وسعت کافی صفحه نمایش وابسته است. ضخامت دستگاه نیز اهمیت دارد. ضخامت کمتر به معنی کاهش قدرت تهویه اجزای درونی است و در مقابل دستگاه های قطور، جذابیت کافی در طراحی بدنه ندارند.

تاچ‌پد


تاچ‌پد دستگاه مهم است آن را نادیده نگیرید. اگر جنس روکش تاچ‌پد بسیار صیقلی است یعنی در آینده با مشکل مواجه می‌شوید. یا سطح آن بسیار تمیز است و اصطکاک کافی برای لمس ندارد یا سطح آن از چربی انگشتان پوشیده شده و کار با آن حس خوشایندی ایجاد نمی‌کند. اندازه تاچ‌پد مساله بعدی است. یک تاچ‌پد پهن می‌تواند در جابجایی افقی که معمولا در برنامه های طراحی مورد نیاز است کارآمد باشد و در مقابل برای پیمایش صفحه در یک تاچ‌پد کوچک باید چندین بار انگشت خود را روی آن حرکت دهید.

کیبورد


اینکه چقدر در روز تایپ می‌کنید اهمیتی ندارد مهم این است که راحت و بدون اشتباه تایپ کنید. اگر تایپ حرفه‌ای انجام می‌دهد به مرور به وضعیت دکمه‌ها عادت خواهید کرد ولی دکمه‌های کوچک با فاصله کم، هر چقدر هم حرفه‌ای باشید میزان خطا را افزایش می‌دهند. در برخی مدل‌ها سایز کلیدها ۸۰ درصد مقدار استاندارد است و در برخی دیگر که به نوع جزیره‌ای مشهور هستند از دکمه‌های تخت استفاده شده است. بین این کلیدها معمولا ۴ میلی‌متر فضای خالی است. به موقعیت دکمه‌ها مخصوصا کلید عملکرد و کلید‌های کاربردی نیز توجه کنید.

صفحه نمایش


صفحه نمایش‌‌های براق جلای درخشندگی بهتری دارند اما تصاویر پشت کاربر را روی تصویر منعکس می‌کنند. این مشکل معمولا در محیط‌های پر نور ایجاد می‌شود و می‌توان گفت برای کاربرانی که در نور معمولی اتاق با لپ‌تاپ کار می‌کنند محدودیت زیادی ندارد. در مقابل لپ‌تاپ‌هایی که دارای نمایشگر مات هستند بهتر می‌توانند در نور روز تصاویر را نمایش دهند. در این مدل‌ها ممکن است پوشش صفحه نمایش مقداری روی کیفیت تصویر مخصوصا کنتراست و روشنایی موثر باشد اما بهتر از این است که روبروی یک آیینه لبخند بزنید.

پورت‌هاتنوع پورت‌ها را به بخش مشخصات فنی واگذار می‌کنیم اما تعداد و نحوه قرارگیری پورت‌ها مهم است. معمولا در لپ‌تاپ‌ها از ۳ یا ۴ پورت USB استفاده می‌شود اما زمانی که یکی از این پورت‌ها با فلش درایوهای فانتزی یا دانگل‌های شبکه و بلوتوث استفاده شود معمولا پورت کناری آن هم مسدود شده و عملا کاربردی ندارد. پس بهتر است پورت‌ها اندکی نسبت به هم فاصله داشته باشند. ضمن اینکه تجمع آنها در یک سمت می‌تواند تراکم سیم‌ها را افزایش دهد و مشکلات دیگری ایجاد کند.

لولاهازمانی که دستگاه را باز و بسته می‌کنید بیشتری فشار روی لولاها است. معمولا توجه زیادی در طراحی دستگاه به این قسمت می‌شود با این حال بهتر است قبل از خرید استقامت لولا را چک کنید. اگر صفحه نمایش با کوچک‌ترین حرکتی نوسان پیدا می‌کند به این معنی است که لولا کارایی لازم را ندارد. نکته دیگر نمای ظاهر لولاها است. در برخی مدل‌ها، این قسمت کاملا درون بدنه قرار گرفته و در برخی دیگر نیز مقداری از فضای بیرونی دستگاه را به خود اختصاص داده است.

اسپیکرهامحل قرارگیری اسپیکرها صرف‌نظر از اینکه چه کیفیتی دارند روی دریافت صدا موثر است. در برخی مدل‌ها اسپیکر در اطراف دستگاه قرار گرفته و صدا را از طرفین پخش می‌کند. در برخی دیگر نیز اسپیکرها در حاشیه جلویی لپ‌تاپ نصب شده‌اند. هر دو حالت برای دریافت بهترین صدا مناسب نیست. ضمن اینکه می‌تواند باعث نارضایتی اطرافیان شود. معمول‌ترین موقعیت قرار گیری اسپیکر در بالای کیبورد است. در این حالت صدا بطور مستقیم برای کاربر پخش می‌شود.  شیارهایی که برای اسپیکر طراحی شده‌اند نباید محل تجمع اجسام ریز شوند.

کلیدهااگر با اعداد سر و کار دارید وجود نام‌پد (Numpad) مهم است. معمولا در مدل‌های ۱۵.۶ اینچی در کنار کیبورد صفحه کلید عددی هم استفاده می‌شود ولی این موضوع بین تمام مدل‌ها شایع نیست و برخی مدل‌ها از کلید حروف برای اعداد هم استفاده می‌کنند. به محل قرار گیری کلید عملکرد توجه کنید اگر به جای دکمه Ctrl کلید Fn استفاده شده بود ممکن است در کلیدهای ترکیبی با کنترل اشتباه کنید. برخی لپ‌تاپ‌ها دمنه مشخصی برای Delete ندارند و برخی دیگر به جای دکمه‌های سری F از دکمه‌های توسعه عملکرد استفاده می‌کنند.

نظرات  (۱)

۰۷ دی ۹۴ ، ۱۷:۱۲ محمد مهدی امجدیان
عالی
پاسخ:
خیلی ممنون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">